Tiedotteet

19.01.2019 12:20

Puolustusministeri Niinistö puhui Sotahistoriallisen Seuran 75-vuotisjuhlassa

Puolustusministeri Jussi Niinistö piti juhlapuheen lauantaina 19.1.2019 Suomen Sotahistoriallisen Seuran 75-vuotisjuhlassa Vanhalla Ylioppilastalolla Helsingissä.

Ministeri Niinistö muistutti puheessaan, että sotahistorian tuntemuksella on useita ulottuvuuksia: ”Uuden tiedon tuottamisen lisäksi historia auttaa meitä ymmärtämään niin menneisyyttä kuin tätä hetkeä. Kansakunta rakentuu lopultakin kokemuksen ja tunteen varaan ja vaikeatkin muistot – kuten sodat – rakentavat kansakokonaisuutta”, totesi Niinistö.

Suomen Sotahistoriallinen Seura ry perustettiin 1944 Sotamuseon kannatusyhdistykseksi. Sotahistoriallinen Seura on tällä hetkellä Suomen tieteellisistä seuroista laajin ja se toimii myös kaikkien ase- ja varushistorian harrastajien sekä tutkijoiden yhdyselimenä. Seuraan kuuluu yli 1200 jäsentä.

Puolustusministerin tervehdys on luettavissa kokonaisuudessaan osoitteessa www.defmin.fi/puheetPalaa otsikoihinPoutapilvi web design - P4 - julkaisujärjestelmä