SUOMEN PUOLUSTUSMINISTERIT VUODESTA 1918 LÄHTIEN

Puolustusministerit

 

Jussi Niinistö

Haglund, Carl

29.5.2015 -

5.7.2012 - 29.5.2015

Wallin, Stefan 22.6.2011 - 29.6.2012

Häkämies, Jyri

19.4.2007 - 22.6.2011
Kääriäinen, Seppo

24.6.2003 - 19.4.2007

Vanhanen, Matti

17.4.2003 24.6.2003

Enestam, Jan-Erik

15.4.1999 - 17.4.2003

Taina, Anneli

13.4.1995 - 15.4.1999

Enestam, Jan-Erik

1.1.1995 - 13.4.1995

Rehn, Elisabeth

26.4.1991 - 31.12.1994

Rehn, Elisabeth

13.6.1990 - 26.4.1991

Norrback, Ole

30.4.1987 - 13.6.1990

Pihlajamäki, Veikko

6.5.1983 - 30.4.1987

Saukkonen, Juhani

19.2 1982 - 6.5.1983

Äikäs, Lasse

26.5.1979 - 19.2.1982

Tähkämaa, Taisto

15.5.1977 - 26.5.1979

Westerlund, Seppo

29.9.1976 - 15.5.1977

Melin, Ingvar

30.11.1975 - 29.9.1976

Huurtamo, Erkki

13.6.1975 - 30.11.1975

Homén, Carl-Olof

1.10.1974 - 13.6.1975

Gestrin, Kristian

4.9.1972 - 30.9.1974

Hostila, Sulo

23.2.1972 - 4.9.1972

Pentti, Arvo

29.10.1971 - 23.2.1972

Gestrin, Kristian

15.7.1970 - 29.10.1971

Pentti, Arvo

14.5.1970 - 15.7.1970

Suorttanen, Sulo

22.3.1968 - 14.5.1970

Suorttanen, Sulo

27.5.1966 - 22.3.1968

Pentti, Arvo

12.9.1964 - 27.5.1966

Leinonen, Kaarlo

18.12.1963 - 12.9.1964

Pentti, Arvo

13.4.1962 - 18.12.1963

Björkenheim, Lars

14.7.1961 - 13.4.1962

Häppölä, Leo

13.1.1959 - 14.7.1961

Wiherheimo, Toivo

29.8.1958 - 13.1.1959

Björkenheim, Lars

26.4.1958 - 29.8.1958

Lehmus, Kalle

29.11.1957 - 26.4.1958

Malinen, Pekka

2.9.1957 - 29.11.1957

Pakkanen, Atte

27.5.1957 - 2.9.1957

Skog, Emil

3.3.1956 - 27.5.1957

Skog, Emil

20.10.1954 - 3.3.1956

Skog, Emil

5.5.1954 - 20.10.1954

Hetemäki, Päiviö

17.11.1953 - 5.5.1954

Kleemola, Kauno

9.7.1953 - 17.11.1953

Skog, Emil

20.9.1951 - 9.7.1953

Skog, Emil

17.1.1951 - 20.9.1951

Tiitu, Kustaa

17.3.1950 - 17.1.1951

Skog, Emil

29.7.1948 - 17.3.1950

Kallinen, Yrjö

27.3.1946 - 29.7.1948

2. Pekkala, Mauno

27.3.1946 - 29.7.1948

Pekkala, Mauno

26.3.1946 - 27.3.1946

Pekkala, Mauno

17.4.1945 - 26.3.1946

Valve, Väinö

1.12.1944 - 17.4.1945

Walden, Rudolf

17.11.1944 - 1.12.1944

Walden, Rudolf

21.9.1944 - 17.11.1944

Walden, Rudolf

8.8.1944 - 21.9.1944

Walden, Rudolf

5.3.1943 - 8.8.1944

Walden, Rudolf

4.1.1941 - 5.3.1943

Walden, Rudolf

27.3.1940 - 4.1.1941

Niukkanen, Juho

1.12.1939 - 27.3.1940

Niukkanen, Juho

12.3.1937 - 1.12.1939

Oksala, Arvi

7.10.1936 - 12.3.1937

Oksala, Arvi

14.12.1932 - 7.10.1936

Lahdensuo, Jalo

21.3.1931 - 14.12.1932

Manner, Albin

10.7.1930 - 21.3.1931

apul. Österman, Hugo Viktor

10.7.1930 - 21.3.1931

Manner, Albin

4.7.1930 - 10.7.1930

Niukkanen, Juho

16.8.1929 - 4.7.1930

Cajander, Aimo

22.12.1928 - 16.8.1929

Lahdensuo, Jalo

17.12.1927 - 22.12.1928

Heinonen, Kaarlo

13.12.1926 - 17.12.1927

Hjelmman, Leonard

31.12.1925 - 13.12.1926

Lampén, Aleksander

31.3.1925 - 31.12.1925

Malmberg, Kaarlo

31.5.1924 - 31.3.1925

Aminoff, Ivar

11.3.1924 - 31.5.1924

Schvindt, Viktor

18.1.1924 - 11.3.1924

Nenonen, Wilho Petter

16.8.1923 - 18.1.1924

Kallio, Kyösti päämin.

22.6.1923 - 16.8.1923

Jalander, Bruno

14.11.1922 - 22.6.1923

Jalander, Bruno

2.6.1922 - 14.11.1922

Sotaministeri

 

Jalander, Bruno

3.9.1921 - 2.6.1922

Hämäläinen, Onni

9.4.1921 - 3.9.1921

Jalander, Bruno

15.3.1920 - 9.4.1921

Berg, Karl Emil

15.8.1919 - 15.3.1920

Waldén, Rudolf

17.4.1919 - 15.8.1919

Waldén, Rudolf

27.11.1918 - 17.4.1919

Sota-asiaintoimituskunnan päällikkö

 

Thesleff, Wilhelm

27.5.1918 - 27.11.1918



Poutapilvi web design - P4 - julkaisujärjestelmä